Roep om beter aanbod van musea in Stad: 'Dan blijven bezoekers hier een week hangen'

De tentoonstelling 'David Bowie is' was in 2015/2016 te zien in het Groninger Museum
De tentoonstelling 'David Bowie is' was in 2015/2016 te zien in het Groninger Museum © ANP
Peter Michiel Schaap, directeur van stedenbouwplatform GRAS, verbaast zich al geruime tijd over het 'buitengewoon schrale museale aanbod' van de stad Groningen. 'En dat in een enorme universiteitsstad, die zichzelf ook nog eens beschouwt als de culturele hoofdstad van Noord-Nederland', zoals hij het zelf zegt.
Toen Schaap afgelopen weekend achtereenvolgens het Museum aan de A en het Universiteitsmuseum in de stad Groningen bezocht, werd het hem pas goed duidelijk. 'De conclusie volgde uit een bredere analyse over het culturele aanbod in Groningen. Al langer voeren wij hier bij GRAS gesprekken over de vernauwing van het culturele aanbod.' Het platform zwengelt geregeld de discussie aan over (de kwaliteit van) de leefomgeving in Groningen.

'We zijn een cultuurloos land aan het worden'

Zoals Schaap het ziet is het geen typisch Gronings probleem, maar moet je het breder trekken, als een echt Nederlands probleem. 'Als je heel specifiek naar het museumaanbod kijkt, dan is het merendeel van de verschillende soorten musea die Groningen had inmiddels wel gesloten. Dat past absoluut in de trend die je landelijk ziet. We zijn een cultuurloos land aan het worden. Cultuur wordt vaak weggezet als elitair, of er wordt gezegd dat het subsidieslurpers zijn, maar investeringen in kunst en cultuur leveren juist waarde op.'
Batman, Robin en Batgirl bij een expositie in het Forum
Batman, Robin en Batgirl bij een expositie in het Forum © Robert L. Smid/RTV Noord

'Er wordt niet buiten de lijntjes gekleurd'

Schaap hekelt de keuzes die worden gemaakt door grote instellingen als het Forum en het Groninger Museum. 'Je ziet bijna alleen nog ingekochte tentoonstellingen als die van Versace of The Rolling Stones. Er wordt amper meer buiten de lijntjes gekleurd. Ook bij het Forum heb ik nog niets gezien dat ook maar een beetje schuurde. Dat vind ik ontzettend jammer. De focus ligt echt op de blockbusters en de standaard middenmoot.'
Dat we de afgelopen jaren de Hortus in Haren zo hebben laten lopen, is echt schandalig
Peter Michiel Schaap - Directeur GRAS
Vol lof is Schaap over het Universiteitsmuseum. 'Zij doen dat echt heel goed', vertelt hij. 'Hun tentoonstellingen zijn licht verteerbaar maar wel inhoudelijk. Er zitten echt verschillende lagen in, waardoor het zowel voor volwassenen als voor kinderen interessant is. Vaak worden musea teveel versimpeld voor kinderen, maar dan vinden ouders het niet meer interessant om te gaan. Dan mis je een grote doelgroep. Wat dat betreft hou ik m'n hart vast als ik kijk naar het Museum aan de A. En dat we de afgelopen jaren de Hortus in Haren zo hebben laten lopen, is echt schandalig.'

Noodkreet

'Of dit een noodkreet is? Met alles wat ik doe probeer ik iets te bereiken. Ik hoop dat er meer samenhang komt tussen cultureel aanbod en de stedelijke economie. Dat hoeft totaal niet elitair te zijn. De depots die we hier in Groningen hebben, puilen uit. Ik hoor van ingewijden dat daar de meest briljante werken tussen zitten, maar we doen er niets mee. De gemeente en de RUG kunnen dit gezamenlijk oppakken.'
'Ook voor de economie ligt hier een enorme kans. Als je ervoor zorgt dat er in Groningen voldoende cultureel aanbod is, in Stad en provincie, dan kan je ervoor zorgen dat bezoekers hier een week blijven rondhangen in plaats van alleen maar een weekend. Dat is goed, voor de winkeliers, voor de horeca, voor alles eigenlijk.'
Wensenlijstje voor musea
Peter Michiel Schaap heeft een wensenlijstje voor musea opgesteld:

1. Schaal het Universiteitsmuseum op. Drie tot vier keer groter lijkt me geen enkel probleem. Perfecte plek om wetenschap voor een brede doelgroep te ontsluiten. En: de basis staat.

2. Heropen het Natuurmuseum. Het zou top zijn dat te koppelen aan de Hortus. In een tijd waarin natuur, biodiversiteit en klimaat zo hoog op de agenda staan, heeft iedere (universiteits)stad zo'n museum nodig.

3. Zorg dat het Museum aan de Aa ('Graag met extra a') zich straks ook echt kan meten met de beste regionale musea van Nederland. De Groninger geschiedenis is rijk en verdient het.

4. Zorg voor een nieuw pand voor het Grafisch Museum.

5. Prima, die blockbusters in het Forum en het Groninger Museum, maar zorg daarnaast voor vernieuwing, verrassing en eigenheid.

6. Op de plek van het huidige busstation graag een extra paviljoen voor het Groninger Museum. Een paviljoen met volop ruimte voor Kunsthal-achtige concepten.