Judoka met dwarslaesie bereikt het onmogelijke

Judoka Cees Roest van Judovereniging Marum heeft zaterdag gedaan, wat geen enkele andere gehandicapte judoka ter wereld ooit is gelukt: Hij heeft zijn 3e Dan behaald. Dat is de hoogste graad binnen de judosport die iemand met een dwarslaesie kan behalen.
Roest judoot zittend, omdat hij sinds een auto-ongeluk in 2000 vanaf zijn borstkas is verlamd. Al voor het ongeval was Roest een fanatieke judoka. Achteraf besloot hij door te gaan met zijn sport. 'Ik wilde er weer gewoon bij horen. Ik was gewoon Cees en ik wilde Cees blijven.'
Judotechnieken zijn voor het examen aangepast, zodat Roest ze kan doen. Het gaat onder meer om houdgrepen, verwurgingen en sankaku's (verwurging met de benen). Het belangrijkste onderdeel van het examen waren kata's: een serie verplichte stijlfiguren. Ook die waren zo aangepast dat Roest ze zittend kon doen.