Vorig jaar waren er ruim 950 woninginbraken in de provincie

In 2019 is er in onze provincie in totaal ruim 950 keer ingebroken in een woning. Dat blijkt uit inbraakcijfers van de politie, die RTV Noord heeft geanalyseerd. Daarnaast is ruim tweehonderd keer een poging tot woninginbraak gedaan.

In de binnenstad van Groningen werd het meest ingebroken. Binnenstad-Zuid+Oost (postcode 9711) was het meest aan de beurt. Met 39 inbraken en 10 pogingen zijn inbrekers afgelopen jaar in dit stadsdeel het actiefst geweest. Ook in de Binnenstad-West + de Schildersbuurt (postcode 9718), werd 39 keer ingebroken en waren er iets minder vaak niet-geslaagde pogingen.

In de top 10 van de postcodes in de provincie met de meeste inbraken vorig jaar overheerst de gemeente Groningen. De gemeente staat op de eerste negen plekken. Op plek tien staat postcode 9561 (Ter Apel en omgeving), met 20 inbraken en 5 pogingen tot woninginbraken.

Verantwoording
Met behulp van de Misdaad in Kaart-tool van de politie houdt RTV Noord sinds juli 2018 elke drie maanden de inbraakcijfers in de provincie bij. Op die manier kunnen we inzicht krijgen in de inbraakontwikkelingen door de tijd heen, op een gedetailleerd regionaal schaalniveau.

Meest succesvol

In het stationsgebied en de Badstratenbuurt (9726) waren de inbrekers het meest succesvol. Van de 17 pogingen slaagden ze er ook 17 keer in om daadwerkelijk in te breken. Het is de enige postcode in Stad (de voormalige gemeenten Haren en Ten Boer níet meegeteld) waar geen enkele poging tot inbraak mislukte.

De postcodes per gemeente met de meeste inbraken

GemeentePostcodePogingenInbrakenTotaal
Appingedam990141115
Delfzijl993441014
Groningen9711103949
Het Hogeland*995111112
Loppersum9919022
Midden-Groningen960141721
Oldambt967501313
Pekela966551419
Stadskanaal958111415
Veendam964231013
Westerkwartier935141418
Westerwolde956152025

Dag in het jaar

14 augustus was de dag waarop het vaakst is ingebroken. Twaalf keer zijn mensen ongevraagd woningen binnengekomen. Verrassend is het niet dat deze dag in augustus valt. De zomer is een inbraakgevoelige periode.

Eerder gaf een woordvoerder van de politie al aan dat de zomermaanden bekend staan als een periode met veel insluipingen. Daarmee bedoelt de woordvoerder dat er dan wordt ingebroken zonder het inslaan van een raam of het openbreken van een deur. 'Mensen zetten in de zomer de ramen en deuren tegen elkaar open, waardoor het eenvoudig is om ongezien even naar binnen te wandelen en een jas met portemonnee van een kapstok te trekken.'

In deze kaart kun je zien in welke gebieden er is ingebroken en hoe vaak. Klik op de bolletjes bij jou in de omgeving om te zien waar er hoeveel is ingebroken. Bij de bovenste kaart kun je ook inzoomen.

*Update 3 januari, 12.50 uur: Door een technische oorzaak zijn per abuis vier postcodes (liggend in de voormalige gemeente Bedum), sinds het tweede kwartaal van 2019 niet meegenomen in de metingen. Daardoor kan het werkelijke aantal inbraken iets hoger uitvallen dan de 955 inbraken die eerder in dit artikel werden genoemd. Ook is hierdoor de vergelijking met het 4e kwartaal van 2018, die in een eerdere versie werd gemaakt, niet meer mogelijk.

Meer over dit onderwerp:
inbraken GRONINGEN
Deel dit artikel:

Recent nieuws