Grijpskerk staat zaterdag bol van het fierljeppen: 'Onze Femke is een topper'

Femke Rispens in actie
Femke Rispens in actie © Fierljepvereniging Grijpskerk
Fierljeppen is toch hartstikke Fries? Ja fansels! Maar toch staat Grijpskerk komende zaterdag helemaal bol van het polsstok springen-over-water. 'Van vroeg tot laat, en we verwachten heel veel volk.'
'Fierljeppen is natuurlijk een echte zomersport', legt Kris van der Bijl van Fierljepvereniging Grijpskerk en omstreken uit. 'Van juni tot en met september vinden de wedstrijden plaats. Zes in Friesland en één in Groningen. En dat is bij ons, in Grijpskerk.'

Vier wedstrijden op één dag

Komende zaterdag worden op de fierljepbaan aan het einde van de Burmanniastraat bij recreatiecentrum de Enk maar liefst vier wedstrijden afgewerkt. 'Dat begint al heel vroeg met de jeugd, maar vervolgens hebben we ook nog de derde, tweede en eerste klasse.'
Die jeugd, tot twaalf jaar, springt natuurlijk vanaf z'n eigen, kleinere schans, zegt van der Bijl. 'Anders komen ze nooit droog over het water heen.'

Femke Rispens is vorig jaar Nederlands kampioen geworden

Hoe de Groningers het ervan afbrengen in al het Friese geweld? Van der Bijl brengt onmiddellijk de naam van Femke Nispens uit Niehove, houdster van het Gronings damesrecord met 16.19 meter, te berde.
Femke is een topper, maar ook onze jeugd doet het bijzonder aardig
Kris van der Bijl - Fierljepvereniging Grijpskerk
'Femke is vorig jaar Nederlands kampioen geweest. Zij is dus hartstikke goed en doet mee bij de dames in de topklasse. Maar ook onze jeugd doet het bijzonder aardig. In eigenlijk elke klasse hebben we wel een kanshebber zitten.'
Femke Rispens werd in 2019 Nederlands kampioen bij de meisjes
Femke Rispens werd in 2019 Nederlands kampioen bij de meisjes © Martin de Jong/Omrop Fryslan
Maar ook andere lokale helden zoals Peter Faber (Oldehove), Bennie van der Ploeg en Jasper Henstra (beiden uit Grijpskerk) staan hun mannetje. 'Femke draait mee in de top, de andere jongens doen hun best, laat ik het zo zeggen.'

Geen Friesland-Groningen meer

Friesland-Holland is een wedstrijd die nog jaarlijks wordt afgewerkt. Friesland-Groningen is er tegenwoordig niet meer. 'Vroeger wel, door de leegloop aan springers is het niveauverschil wat al te groot geworden, helaas.'
Een oproep heeft ons vorig jaar elf nieuwe leden opgeleverd. Dat viel niet tegen
Kris van der Bijl
De vereniging in Grijpskerk bestaat sinds 1977. Aanwas is altijd welkom, maar zeker vorig jaar kon de club nieuwe leden meer dan goed gebruiken.

Elf nieuwe leden na oproep

Van der Bijl: 'We hebben toen een ledenoproep gedaan die ons zo'n elf nieuwe leden heeft opgeleverd. Dat viel dus niet tegen. Vooral kinderen, en daar moet je het als vereniging natuurlijk ook van hebben. Om je een beeld te geven: wij hebben nu zo'n twintig leden, een beetje Friese vereniging heeft er tachtig.'
Fierljeppen in Grijpskerk
Fierljeppen in Grijpskerk © Fierljepvereniging Grijpskerk
Van der Bijl verwacht zaterdag veel publiek bij de laatste van in totaal drie wedstrijden die in Grijpskerk worden afgewerkt. 'Ik merk dat er veel aandacht voor is, dus dat is alleen maar hartstikke leuk.'