Blijham wil landelijk bekend worden als 'bomendorp': 'Goed voor de promotie'

Het deel van het bomenpark dat al klaar is
Het deel van het bomenpark dat al klaar is © Nico Swart/RTV Noord
Wat de Keukenhof is voor bloemen, wil Blijham graag worden voor bomen: een begrip in het hele land. Het dorp werkt aan de aanleg van verschillende bomenparken. 'Zodat mensen kunnen zeggen: Tjonge jonge, het valt niet tegen in Blijham.'
Dat zegt Frits Korvemaker van Dorpsraad Blijham, een van de drijvende krachten achter het project.

Omgeven door groen

'Blijham is een heel bijzonder dorp, dat al voor meer dan 75 procent is omgeven door bos en parkachtige elementen. Op verschillende plekken staan veel bijzondere boomsoorten, toen dachten we: dat moeten we gaan uitbreiden.'
Het eerste deel is al klaar. Een bomenpark, ook wel arboretum genoemd, waar allemaal soorten staan die van oorsprong nog stammen van voor de ijstijd. 'Uniek, want die staan nergens in de wereld bij elkaar', stelt Korvemaker.
'Dit is de eerste aanzet, in het najaar hopen we te starten met de uitvoering van de tweede fase. Dan komen er verschillende bomenparkjes bij, met verschillende thema's. Linden, berken, bijvoorbeeld. Op kleur, op schors, dat zit allemaal in de planning.'
Bekijk de video:
Blijham wil landelijk bekend worden als 'bomendorp'

'Goed voor de promotie van ons dorp'

'We doen dit in de eerste plaats voor de inwoners van ons dorp. Het moet de uitstraling hebben dat mensen hier even rustig kunnen wandelen, een praatje kunnen maken met elkaar', zegt Korvemaker.
We vinden het belangrijk dat de jeugd ook wordt meegenomen in wat er groeit en bloeit om hen heen
Lineke Lamfers - voorzitter Dorpsraad Blijham
'Wellicht kan er dan in de toekomst een schildersfestivalletje of een ander festivalletje gebeuren. Maar uiteraard is het ook voor de liefhebbers en toeristen. Vorige week sprak ik hier mensen uit Friesland: 'Oh, wat leuk! We komen over een paar jaar terug'. Dat moeten we hebben! Het is goed voor onze inwoners, voor de ondernemers en de promotie van ons dorp.'
Een magnolia
Een magnolia © Nico Swart/RTV Noord

Ook voor de jeugd

Ze willen ook graag dat jongeren er wat van opsteken, vertelt Lineke Lamfers, voorzitter van Dorpsraad Blijham. 'We vinden het belangrijk dat de jeugd ook wordt meegenomen in wat er groeit en bloeit om hen heen.'
Er wordt al gewerkt aan het ontwikkelen van lesprogramma's voor schooljeugd. 'Als je zelf enthousiast bent en leuke opdrachten hebt, zijn kinderen ook altijd enthousiast. Er is hier met de boomfeestdag al een school geweest, daar kwamen al heel enthousiaste verhalen uit.'
Frits Korvemaker en Lineke Lamfers
Frits Korvemaker en Lineke Lamfers © Nico Swart/RTV Noord

Wat kost het?

Het geld voor de hele tweede fase is volgens Korvemaker 'op een oor na gevild'. Er is onder meer een 'forse bijdrage' van het Nationaal Programma Groningen. 'Het gaat om forse bedragen, want bomen zijn duur. En we gaan niet voor heel kleine boompjes.'
In totaal, om alles uit te voeren, is 250.000 euro nodig. 'Maar het moet ook worden bijgehouden, dat brengt ook onderhoudskosten mee. We moeten kijken of we daar ook iets voor kunnen vinden.'