Gestegen energieprijzen raken amateurvoetbalclubs: 'Contributie mogelijk fors omhoog'

De entree van het sportpark van Noordster in Oude Pekela. Inzet: een energieverbruikersoverzicht
De entree van het sportpark van Noordster in Oude Pekela. Inzet: een energieverbruikersoverzicht © Overdebal.nl/ANP
Douches, veldverlichting en verwarming: het zijn stuk voor stuk stijgende kostenposten voor amateurvoetbalverenigingen. Energieprijzen stijgen en clubs gaan daar op verschillende manieren mee om: de één boort reserves aan, de ander investeert in zonnepanelen.
Dat blijkt uit een rondgang van RTV Noord bij diverse amateurvoetbalverenigingen in onze provincie.
'Het is een uitdaging', zegt Hans Roeters, interim-voorzitter en secretaris van NEC Delfzijl over de verhoogde energienota. 'We hebben net de vakantieperiode gehad en het onderwerp staat bij ons op de agenda.'
Iets verderop bij SC Scheemda zien ze de bui al hangen. 'We moeten kijken hoe we dit gaan inpassen', verzucht voorzitter Gerben Loer. 'Het zal ergens van betaald moeten worden.' Vanuit de gemeente Oldambt verwacht Loer niet heel veel steun. 'Daar staan nogal wat bezuinigingen op stapel. Maar we hebben gezien dat onze eigen energierekening met acht- of negenduizend euro omhoog gaat.'

'Hebben nog even speling'

VV Helpman uit Haren heeft nog een vast energiecontract en ziet de prijsstijging dus niet direct terug. 'We hebben gelukkig net een contract afgesloten voor drie jaar, dus we hebben nog even speling', vertelt voorzitter Jan van der Lei. 'Ik hoop alleen wel dat de prijzen op korte termijn naar beneden gaan.'
VV Noordster uit Oude Pekela heeft voorlopig ook nog geen zorgen, vertelt voorzitter Raymon Drenth. 'We hebben nog een vast energiecontract tot het eerste kwartaal van 2024.'
Alles elektrisch maken is een té grote kostenpost voor onze club
Jan van der Lei - Voorzitter VV Helpman
NEC Delfzijl zit voor de komende maanden ook nog goed. 'In januari moeten we een nieuw contract', aldus Roeters. 'Daarna is het maar de vraag wat de nieuwe tarieven zijn.'
VV Westerwolde profiteert van een slimme samenwerking: 'Wij zijn aangesloten bij een collectief, waarin meerdere verenigingen zitten, dus we kopen gezamenlijk energie in', vertelt secretaris Thorben Huisman. 'Dat is net even lucratiever dan wanneer je het alleen doet.'
De plek waar VV Westerwolde zonnepanelen wil realiseren
De plek waar VV Westerwolde zonnepanelen wil realiseren © Martijn Klungel/RTV Noord

Groenverhaal

De clubs doen hun best om in oplossingen te blijven denken. Jan van der Lei: 'Al voor de problematiek wilden we als club een beetje mee op de duurzame toer, dus hebben we onlangs zonnepanelen laten plaatsen. Maar als je het hebt over gas, dat kun je niet één-twee-drie vervangen. En alles elektrisch maken is een té grote kostenpost voor onze club.'
Datzelfde probleem heeft ook NEC Delfzijl. Roeters: 'We zagen het aankomen en hebben voorgesorteerd, vorig jaar hebben we onze accommodatie voorzien van zonnepanelen. Het probleem zit 'm echt aan de gaskant.'
Volgens hem lopen er offerteaanvragen om te kijken in hoeverre de club energieneutraal kan worden. 'Waar we helaas tegenaan lopen is dat de markt heel turbulent is. Er is geen personeel beschikbaar om begeleiding te geven bij het verduurzamingsvraagstuk en aannemers hebben het heel druk. Daarnaast is het materiaal niet beschikbaar.'

Contributieprijzen

Bij Noordster zijn zonnepanelen iets voor de lange termijn. Drenth: 'We hebben afgelopen seizoen geïnvesteerd in ledverlichting. Dat kostte wat, maar we hoopten er dertig tot veertig procent mee te besparen.' De gestegen energieprijzen gooiden roet in het eten. Drenth is bang dat de contributie wellicht fors omhoog moet.
Raken we hierdoor leden kwijt?
Raymon Drenth - Voorzitter VV Noordster
'Als je heel realistisch bent dan moet je straks per lid vier à vijf euro meer vragen en dat is een heel groot ding, zeker als je in een gemeente als Pekela woont waar best wel veel arme gezinnen leven. We hebben bovendien veel leden die via het jeugdsportfonds lid zijn. Raken we hierdoor leden kwijt?', vraagt Drenth zich af. Ook Van der Lei van VV Helpman denkt dat een contributieverhoging onvermijdelijk is.
In tegenstelling tot die twee clubs ziet SC Scheemda geen mogelijkheden om de verhoogde kosten te verhalen via de contributie. 'Het moet uit onze eigen buffer', zegt voorzitter Gerben Loer. 'Dat kan wel, we staan er als vereniging financieel goed voor. Toch hadden we het geld liever op een andere manier gebruikt.'
De trainingslocatie van VV Helpman
De trainingslocatie van VV Helpman © Marten Nauta/RTV Noord

Douchen

'We zijn druk aan het kijken hoe we zoveel mogelijk kunnen besparen door de kachel lager te zetten en de lichten vaker uit te doen', legt Thorben Huisman van VV Westerwolde uit. 'Tegen de winter aan zal het een probleem gaan worden.' De club is ook met een plan bezig voor zonnepanelen en een waterpomp. 'Anders wordt sporten in de regio wel duur.'
'Als ik kijk naar de grootste kostenpost voor gasverbruik, kom ik uit op douchen', zegt Van der Lei. 'We kunnen de thermostaat heel makkelijk twee graden naar beneden draaien, maar het moet wel behaaglijk blijven. Gezelligheid is een groot goed bij ons, we moeten wel gezellig in de kantine kunnen zitten.'

Samenwerking

Wat ook blijkt is dat de clubs elkaar opzoeken om de problematiek het hoofd te bieden. 'We zijn in Scheemda bezig met een omnisportpark', vertelt Loer. 'Met alle sportverenigingen bekijken we of we daar iets uit kunnen halen. Als we de locaties combineren en douchen onder dezelfde douches, dan kun je als vereniging en misschien ook als gemeente aardig besparen.'
Het gaat nu nog goed en dat willen we ook graag zo houden
Raymon Drenth - Voorzitter VV Noordster
Hans Roeters van NEC Delfzijl laat weten dat de hoge energienota al een punt van discussie is geweest in een groepsapp waarin afgevaardigden van alle voetbalverenigingen uit de gemeente Eemsdelta zitten.
'We delen ervaringen en zoeken elkaar op.' Daarnaast betrekt de vereniging leden bij het probleem. 'We willen een soort campagne maken om verduurzaming dichter bij leden te brengen en ze van tips te voorzien. De beste methode is besparen, want wat je niet gebruikt hoef je ook niet te betalen.'
Een van de voetbalvelden van SC Scheemda
Een van de voetbalvelden van SC Scheemda © Merijn Slagter/RTV Noord

'Als je niks doet, wordt het lastig'

Over de gevolgen van de stijgende energiekosten kan nog niet iedere voetbalvereniging zich uitlaten. Roeters wel. Zijn club moet in januari een nieuw contract afsluiten. 'Sommige energieleveranciers vragen significant meer, dus dat gaat een gat in de begroting slaan.'
'Ik verwacht ook niet dat we onze verwarmingsinstallatie dit jaar kunnen verduurzamen, we zullen dus met onze huidige installatie 2023 in moeten. Als we dan naar vijf of zes euro per kuub gaan, hebben we wel een probleem. Dan moeten we denk ik met de verenigingen en de gemeente om tafel om te kijken hoe we daar invulling aan geven.'

Studenten om hulp gevraagd

Gerben Loer van SC Scheemda: 'Het wordt nog een hele kluif, maar we gaan ons de komende tijd goed op dit vraagstuk richten. We hebben de koppen bij elkaar gestoken, maar ook om hulp gevraagd van studenten van de Hanze, om een plan te maken dat we aan de gemeente kunnen overhandigen.'
'We hebben wel wat spek op de ribben', vult Drenth van Noordster aan. Hij is blij dat de gemeente Pekela nog een 'duit in het zakje doet'. 'Het gaat nu nog goed en dat willen we ook graag zo houden.'
Huisman van Westerwolde heeft er ook nog wel vertrouwen in dat het goed komt: 'Maar we moeten wel actie ondernemen. We zijn een grote vereniging met genoeg leden, dus ik denk dat de kostenstijging nog wel op te vangen is, maar als je niks doet wordt het lastig. Linksom of rechtsom, de energierekening moet betaald worden.'