Studenten schreeuwen met protest om hulp na stijgende energienota's: 'Eerst wilden wij de kachel niet aan doen'

Student Lennard Dijkstra
Student Lennard Dijkstra © Robert Pastoor/RTV Noord
Ook studenten zien hun energierekening stijgen en ze kunnen geen aanspraak maken op een energietoeslag. Dat leidt in meerdere studentenhuizen tot zorgen. Zoals bij Lennard Dijkstra, die met tien anderen in een studentenhuis in de Oosterparkwijk woont. 'Ik ben best wel bang voor het moment dat het echt koud wordt en de verwarming aan moet.'
Het uitblijven van een energietoeslag voor studenten is meerdere partijen in de Groninger gemeenteraad een doorn in het oog. Den Haag maakt geen geld vrij voor studenten en de gemeente heeft al laten weten dat ook niet te kunnen doen. Gemeenteraadslid Steven Bosch van Student en Stad begrijpt wel dat de gemeente niet eigenhandig een energietoeslag uitkeert, maar niks doen is volgens hem geen optie.
'De gemeente kan zeker iets doen', vindt hij. 'De energietoeslag uitkeren zou uitkomen op een bedrag van acht à tien miljoen euro, dus dat kan simpelweg niet. Wat wel kan is duidelijk maken dat studenten een beroep kunnen doen op de bijzondere bijstand.' Bosch hoort naar eigen zeggen 'veel signalen' van studenten die geconfronteerd worden met hogere maandtermijnen. 'Wat niet meehelpt is de vaak slecht geïsoleerde staat van studentenhuizen. Dat maakt ze gevoeliger voor een stijging van de lasten.'

Van elf koelkasten naar één

Het studentenhuis van Lennard en zijn medebewoners is een voorbeeld van een studentenhuis dat niet al te goed geïsoleerd is. Het maandelijkse voorschot is gestegen van 500 naar 1800 euro. Om de kosten te drukken zijn afspraken gemaakt. Zo hebben de bewoners binnenkort geen eigen koelkast meer op hun kamer.
Het studentenhuis waarin Lennard Dijkstra woont
Het studentenhuis waarin Lennard Dijkstra woont © RTV Noord
'We gaan gezamenlijk één koelkast gebruiken, want dan gebruik je in elk geval al minder stroom. Door de gestegen energieprijs moeten wij per maand zo'n 120 euro extra betalen naast de huurprijs van 460 euro en dat kunnen wij simpelweg niet betalen. Wij merken ook dat de boodschappen duurder zijn geworden en als dit er dan ook nog bovenop komt, is het niet te doen.'

Biertje adten

In eerste instantie wilden de studenten de kosten drukken door de kachel niet meer aan te zetten, maar daar zijn ze al op teruggekomen. De kachel mag nu wel aan, maar zeker niet te hoog en pas vanaf november. Wie zich niet aan die regel houdt krijgt een streepje achter zijn naam en elk streepje betekent dat een biertje in één teug leeg gedronken moet worden. Oftewel, een adtje.
Op zich geen probleem zou je denken, maar Lennard laat weten dat het aantal streepjes ook oploopt door bepaalde huishoudelijke taken niet uit te voeren. Bovendien moeten die biertjes op één moment worden ingenomen; voor het avondeten van dinsdag. 'Als dat niet genoeg helpt, dan gaan we er geldboetes op zetten', zegt hij lachend.

Studentenverenigingen merken nog weinig

Bij de twee grootste studentenverenigingen van Groningen, Albertus Magnus en Vindicat, is de stijgende energierekening ook onderwerp van gesprek. Maar de verenigingen zien de gevolgen daarvan nog niet terug in het uitgavenpatroon op de sociëteit.
'De gezelligheid wordt nog niet geschrapt vanwege de stijgende energienota's', zegt Adriaan Zoetmulder van Vindicat. 'Je hoort vooral dat het erg vervelend is, maar binnen onze vereniging heb ik nog geen mensen gehoord die er zaken voor laten schieten. Overigens denk ik wel dat ze er zijn en als ze er zijn, dan bieden wij als vereniging graag hulp.'
De voorkant van de sociëteit van Vindicat
De voorkant van de sociëteit van Vindicat © ANP
Chanel Akkerman van Albertus Magnus schetst eenzelfde beeld, alhoewel ze het idee heeft dat er niet veel over gesproken wordt. 'Wij zien niet minder mensen komen. Wat wel veel wordt besproken is dat alles duurder wordt en de koopkracht daalt, maar dat DUO niet meebeweegt met de mogelijkheid om meer geld te lenen. Als alles duurder wordt, dan moet er meer gewerkt worden om rond te komen. Degene die binnen onze vereniging over de financiën gaat, heeft ook al gezegd dat we echt moeten letten op de stijgende prijzen.'

Bezuinigen en werken

Student en Stad-raadslid Steven Bosch snapt wel dat studenten op dit moment nog niet bezuinigen op gezelligheid en dus de kroeg of sociëteit nog opzoeken. Dat wil volgens hem niet zeggen dat er überhaupt niet wordt bezuinigd. 'Mensen korten liever niet op sociale activiteiten, maar zullen wel minder kleding kopen en scherper zijn in de supermarkt.'
Student Lennard hoort heel veel geklaag om zich heen en weet dat in vele studentenhuizen wordt gesproken over besparingen. 'Iedereen leent al bijna maximaal, dus dat kan niet hoger. Je ziet dat veel mensen nu meer gaan werken. Ik ben dat zelf ook van plan. Ik merk wel dat het nodig is en dat zie ik om mij heen dus ook veel gebeuren.'
Donderdagavond is er een groot studentenprotest op de Grote Markt. Het protest start om 18.00 uur en wordt naast de organiserende partijen SP en Student en Stad ondersteund door zeven andere politieke partijen en achttien studentenorganisaties.